Přesné místo nárazu zatím nelze určit.
Nekontrolovatelná část rakety společnosti SpaceX je na kolizní dráze s Měsícem.
Chaotická oběžná dráha
Dvoustupňová nosná raketa Falcon 9 odstartoval z Floridy v roce 2015. Jejím úkolem bylo vyslat systém na pozorování hlubokého vesmíru, který se dnes používá ke kontrole a varování před solárními magnetickými bouřemi, k libračnímu bodu.
Od té doby uběhlo sedm let a Falcon 9 je na své vlastní chaotické oběžné dráze, píše The Guardian.
Poté, co raketa splnila svůj úkol, zůstala opuštěna. V tom momentě byla totiž tak vysoko, že neměla dostatek paliva pro návrat do atmosféry Země, ale neměla ani „dostatek energie k tomu, aby unikla gravitaci mezi Zemí a Měsícem“, řekl meteorolog Eric Berger.
„Takže od února 2015 následuje víceméně chaotickou oběžnou dráhu,“ dodal.
Vědci odhadují, že kurz rakety, kterou tvoří přibližně čtyři tuny vesmírného odpadu, se protne s dráhou Měsíce v rychlosti přibližně 2,58 kilometru za sekundu v horizontu několika týdnů.
Raketa už jednou těsně obletěla Měsíc
Bill Gray, tvůrce softwaru pro sledování objektů poblíž Země, se vyjádřil, že druhý stupeň rakety Falcon 9 velmi pravděpodobně čtvrtého března zasáhne odvrácenou stranu Měsíce poblíž jeho rovníku.
Datový analytik napsal, že raketa kolem Měsíce těsně proletěla už pátého ledna.
Přesné místo nárazu zatím není možné určit kvůli nepředvídatelným vlivům slunečního světla „tlačícího“ na raketu a „nejednoznačností v měřeních rotačních period“, které mohou mírně změnit její oběžnou dráhu.
Ze Země nebude možné srážku pozorovat.
Harvardský astrofyzik Jonathan McDowell na mikroblogovací síti Twitter napsal, že druhý stupeň rakety Falcon 9 narazí do Měsíce čtvrtého března. „Je to zajímavé, ale není to žádný problém,“ dodal.
https://focus24.cz/stylovy-pomocnik-do-kuchyne/
https://grandmag.cz/sucha-pokozka-kdekoliv-na-tele-a-jak-s-ni-skoncovat/
https://digitalnimag.cz/jak-se-pripravit-na-eventovy-networking/