aktualne

Nekontrolovatelná raketa společnosti SpaceX narazí do Měsíce

Přesné místo nárazu zatím nelze určit.

Nekontrolovatelná část rakety společnosti SpaceX je na kolizní dráze s Měsícem.

Chaotická oběžná dráha

Dvoustupňová nosná raketa Falcon 9 odstartoval z Floridy v roce 2015. Jejím úkolem bylo vyslat systém na pozorování hlubokého vesmíru, který se dnes používá ke kontrole a varování před solárními magnetickými bouřemi, k libračnímu bodu.

Od té doby uběhlo sedm let a Falcon 9 je na své vlastní chaotické oběžné dráze, píše The Guardian.

Poté, co raketa splnila svůj úkol, zůstala opuštěna. V tom momentě byla totiž tak vysoko, že neměla dostatek paliva pro návrat do atmosféry Země, ale neměla ani „dostatek energie k tomu, aby unikla gravitaci mezi Zemí a Měsícem“, řekl meteorolog Eric Berger.

„Takže od února 2015 následuje víceméně chaotickou oběžnou dráhu,“ dodal.

Vědci odhadují, že kurz rakety, kterou tvoří přibližně čtyři tuny vesmírného odpadu, se protne s dráhou Měsíce v rychlosti přibližně 2,58 kilometru za sekundu v horizontu několika týdnů.

Raketa už jednou těsně obletěla Měsíc

Bill Gray, tvůrce softwaru pro sledování objektů poblíž Země, se vyjádřil, že druhý stupeň rakety Falcon 9 velmi pravděpodobně čtvrtého března zasáhne odvrácenou stranu Měsíce poblíž jeho rovníku.

Datový analytik napsal, že raketa kolem Měsíce těsně proletěla už pátého ledna.

landscape,sky,night,star – space,milky way,nature,space and astronomy,outer space,astronomy,adults only,galaxy,beauty in nature,

Přesné místo nárazu zatím není možné určit kvůli nepředvídatelným vlivům slunečního světla „tlačícího“ na raketu a „nejednoznačností v měřeních rotačních period“, které mohou mírně změnit její oběžnou dráhu.

Ze Země nebude možné srážku pozorovat.

Harvardský astrofyzik Jonathan McDowell na mikroblogovací síti Twitter napsal, že druhý stupeň rakety Falcon 9 narazí do Měsíce čtvrtého března. „Je to zajímavé, ale není to žádný problém,“ dodal.

Další články autora