Vesmírný dalekohled Jamese Webba dosáhl svého cíle

Dalekohled se nachází 1,5 milionu kilometrů od Země.
Vesmírný dalekohled Jamese Webba dosáhl v pondělí svého cíle ve vzdálenosti 1,5 milionu kilometrů od Země, informoval Národní úřad pro letectví a vesmír (NASA).

Ze Země ho vynesla nosná raketa Ariane 5, která odstartovala z kosmodromu Kourou ve Francouzské Guyaně na Vánoce.

V pondělí 24. ledna o přibližně 20.00 středoevropského času zapnul dalekohled na pět minut trysky, aby dosáhl druhého libračního bodu. V této poloze se vyrovnávají gravitační síly Země a Slunce, takže dalekohled má vůči tělesům stále stejné postavení.

Je třeba ještě důkladně nastavit zrcadla a dostatečně vychladit infračervené detektory na tomto sedmitonovém teleskopu, jehož celková hodnota dosahuje deseti miliard dolarů. Teleskop by měl začít fungovat v červnu.

Webbův dalekohled umožní astronomům nahlédnout do minulosti vesmíru, a to pouhých sto milionů let od předpokládaného „velkého třesku“. Teleskop bude zkoumat také atmosféru vzdálených vesmírných těles a hledat tam známky života.

Milky way seen from the Southern Skies

Vesmírný dalekohled se bude nacházet vždy na noční straně Země, aby tak zůstaly jeho infračervené detektory co nejchladnější. Od Země je čtyřikrát dál než Měsíc.

Webbův teleskop má být nástupcem Hubbleova vesmírného dalekohledu, který se nachází na orbitě ve výšce přibližně 500 kilometrů a má stále větší problémy s nástroji, které již nelze opravit.

Latest articles

Similar articles

Subscribe to our newsletter

Instagram